Details
These are robust and efficient upright freezers with a temperature range of -24 to -14 °C. Perfect for professional kitchens, and featuring a white exterior and interior. Reliable storage and optimal performance.
Stock Code: 47474
£564.99 Exc. VAT
These are robust and efficient upright freezers with a temperature range of -24 to -14 °C. Perfect for professional kitchens, and featuring a white exterior and interior. Reliable storage and optimal performance.
| Dimensions (HWD) | 2000 × 660 × 680 mm |
|---|---|
| Brand | Tefcold |
| Temperature Range | -24 to -14 °C |
| Climate Class | 4 |
| Finish | White |
| Controller | Mechanical |
| Cooling | Static |
| Defrost | Manual |
| Refrigerant | R290 |
| Energy Rating | B |
| Amps Required | 13A 1 Phase |
| Total Connected Load | 270 W |
| Operating Voltage | 220-240V / 1N~ / 50Hz |
| Decibels | 40 dBA |
| External Dimensions | 595 x 600 x 1840 mm |
| Packed Dimensions (HWD) | 660 x 680 x 2000 mm |
| Options Available | Hinged |
| Cabinet Style | Upright |
Reviews
There are no reviews yet.