Details
A premium triple door back bar fridge. A versatile fan assisted cooler great for cooling beer, cider, wine or soft drinks. With LED lighting as standard helps to keep your energy bill down, there are also wine shelves available if required.
Stock Code: 49827
£679.99 Exc. VAT
A premium triple door back bar fridge. A versatile fan assisted cooler great for cooling beer, cider, wine or soft drinks. With LED lighting as standard helps to keep your energy bill down, there are also wine shelves available if required.
| Dimensions (HWD) | 970 × 1435 × 575 mm |
|---|---|
| Brand | Tefcold |
| Temperature Range | -2 to +10 °C |
| Climate Class | 4 |
| Finish | Black |
| Controller | Electronic |
| Cooling | Ventilated |
| Defrost | Automatic |
| Refrigerant | R290 |
| Energy Rating | B |
| Amps Required | 13A 1 Phase |
| Total Connected Load | 125 W |
| Operating Voltage | 220-240V / 1N~ / 50Hz |
| Decibels | 44 dBA |
| External Dimensions | 1350 x 520 x 900 mm |
| Packed Dimensions (HWD) | 1435 x 575 x 970 mm |
| Options Available | Hinged |
| Cabinet Style | Under-counter |
Reviews
There are no reviews yet.