Details
The Prodis XD380N is a single door full height display freezer with illuminated merchandising canopy. The unit features 5 static shelves, external temperature display, adjustable thermostat, fan assisted cooling and manual defrost.
Stock Code: XD380N
£830.99 Exc. VAT
The Prodis XD380N is a single door full height display freezer with illuminated merchandising canopy. The unit features 5 static shelves, external temperature display, adjustable thermostat, fan assisted cooling and manual defrost.
| Dimensions (HWD) | 2056 × 640 × 670 mm |
|---|---|
| Gross Capacity | 380 Ltr |
| Net Capacity | 362 Ltr |
| Shelves | 5 |
| Temperature Range | -15 °C to -18 °C |
| Climate Class | 4 |
| Energy Rating | D |
| Total Connected Load | 460 W |
| Cooling | Fan assisted |
| Defrost | Manual |
| Refrigerant | R290 |
| Brand | Prodis |